Inscenace

Pro divadlo, kavárnu, školu, knihovnu, svatbu, oslavu, konferenci, mítink, ... Vyberete si pro svůj záměr z výčtu již mnohokrát provedených inscenací? Pokud ne, připravím kus podle zadání. V anotacích je uvedená obvyklá délka a obvyklé publikum, obojí lze po domluvě změnit.

 

Karel IV. a já

„Ležím v posteli, ruce složené za hlavou, dívám se do stropu. Vidím se tam! V sedle ryzáka, v lehké zbroji, můj průvod vychází z lesa, je cítit kouř. V dálce vidím věže města, ... šiblo mi? Jsem v blázinci? Ne, ne. Jsem doma, na stolku vedle mne odložené knihy. Skoro 700 let staré obrazy se na chvíli prolnuly s těmi mými." Obrazy ze života Karla IV. vyprávěné ve spojení se zážitky a úvahami člověka "našeho století" dávají vzniknout zvláštnímu mostu mezi lidmi a staletími. Pochybovali jste někdy o svých volbách? Veleli jste vojsku věrných? Soudíte spravedlivě? Rozuměl by král a císař Karel IV. pojmu "mediální obraz"? Poznáte ve zvucích bubnu kód napětí a uvolnění? To je příležitost nahlédnout s vypravěčem příběhů do těch Karlových, jeho i vašich. Budeme si rozumět. Pro dospělé i děti od 8 let. Délka ve variantách 45 nebo 60 minut.

Rudovo kosmické dobrodružství

„Příběh, který se ještě nestal, ale jednou se určitě stane“. Na malém jevišti se postupně vyjevuje neobyčejné vesmírné dobrodružství jednoho obyčejného Rudolfa, který má svou touhu, přání, cíl. Jen v nesprávný čas vezme do ruky nesprávný předmět a sedne si na nesprávné místo. Ach, na jak obyčejných věcech stojí úspěch v cestě za vlastní vizí. Diváci se v bezpečí svého místa v hledišti chvílemi stávají nepostradatelnou podporou Rudolfova příběhu. Vzduchem poletují vesmírná tělesa, rakety, sondy, zní tajemný hlas. Pro děti od 8 let i dospělé. Délka představení 60 minut.

O nejlepším lukostřelci

"Dej vařit vodu a mysli na cíl. Zalij čaj a uvažuj o šípu. Napij se, odlož šaty a ..." Jeden starodávný příběh a několik historek o velkých mistrech lukostřelby, tak hlubokomyslných, jak jen se kdo odváží. Jsou na světě takoví lukostřelci, kteří vždycky zasáhnou cíl a jsou i takoví, co se ještě netrefili. Světe, div se! Jsou i tací, co jsou mistry obojího. Určeno dospělým nebo dětem od 10 let v doprovodu rodičů. Délka 60 minut.

Africké povídačky

Inscenace zpravidla tří samostatných příběhů, inspirovaných motivy z různých bajek, pohádek, legend, fantastických i skutečných příběhů, jež mají své kořeny v africké kultuře mnoha různých zemí. Společná je jim v Evropě nezvyklá dávka syrovosti. V jednotlivých příbězích je však za drsnou metaforou možno nahlédnout velmi lidská témata. Je opravdu správné říkat za všech okolností pravdu? Jak se pozná moudré rozhodnutí od rozumného? Co se stane, když lenoch vládne mocným silám? Co opravdu potřebujeme, když chceme někoho potěšit? Inscenace je vždy přizpůsobena konkrétnímu publiku všelikého věku od 7 let. Délka 70 minut.

Vyberte si pohádku

Jde o živé vyprávění klasické pohádky. Vypravěč dává divákům vybrat jednu ze tří nabízených. Např. O kůzlátkách, O třech prasátkách, O Otesánkovi nebo O Červené Karkulce, O perníkové chaloupce apod. Vybraná pak opravdu zazní s „celou parádou“. Inscenace je vhodná pro diváky od 7 let a v mnoha variantách pro kohokoliv přes dospělé až po dědečky a babičky. A kdo si myslí, že každou z těch pohádek dávno zná, bude se divit. Vypravěč se drží známého sledu událostí, nejedná se o bláznivé verze, apod. Jeho otázky, komentáře a způsob vykreslení jednotlivých obrazů děje však otevírají divákům nečekaný vhled do „známého“ příběhu. Délka 60 minut.

Modrý Obloha

Lehce lechtivá inscenace starého indiánského příběhu o právě dospělém mladíkovi a krásné dívce. Je inspirována několika starými, syrovými, moudrými i komickými indiánskými příběhy, plnými magie a humoru. Diváci se vydají na exkurzi do života jednoho právě dospělého muže, do kulturních konvencí jeho kmene, a na trnitou cestu jeho snahy o získání obdivované dívky. Je to příběh plný erotického náboje, který je však přítomen nikoliv vulgárně, nýbrž díky stylizaci a metafoře. Hlavní linkou je humorná nadsázka v pohledu na klasická úskalí spojená snad ve všech kulturách s prvními erotickými zkušenostmi muže a ženy. Součástí představení bývá zpěv zásadních kmenových písní doprovázený hrou na buben, také tanec a malý oheň v malém týpí. Určeno dospělým nebo dětem od 12 let v doprovodu rodičů. Délka 80 minut.

Chlap a Kohout

Příběh o tom, že když potkáš někoho, kdo se nabízí, že tě sveze, a už nastavuje hřbet, je dobré mu prvně čichnout ke kožichu. A také o tom, jak snadno se cestuje s kopce. Víte, jaký je rozdíl mezi čertem a ďáblem? Pár rozdílů by tu bylo. Čerta například poznáte už z dálky. O něm však v příběhu není řeč. O tom druhém se zas kdekdo bojí mluvit. Odvážný vypravěč se ovšem pokusí. Pro dospělé posluchače nebo pro děti od 10 let v doprovodu rodičů. Délka 60 minut.

Velrybí doupě

"Příběhy z ledových plání, tvrdé jako zmrzlé maso, vypečené jako tulení tuk a poučné jak rána medvědí tlapou." Inscenace je živým vyprávěním o životě za polárním kruhem. Obecenstvo uvidí několik příběhů o lidech a jiných tvorech z ledových plání severu, svist ledových krystalů po bílé pláni, zazní i eskymácká píseň. Naší kultuře obvykle cizí animální syrovost Gróňanů je v příbězích živě spojená s jejich „jemnou duší“, touhou po spravedlnosti, důvtipem, humorem a vypravěč je průvodcem na výletě mezi ně. Délka 60 minut.

Carmilhan

Inscenace docela děsivého příběhu o tom, že když něco opravdu moc chceme a není nikdo, kdo by nám zaklepal na čelo, jde do tuhého. Příběh o „… starodávném tajemství, co dlouhé věky pod hladinou spí až na samém dně paměti, a zpívá světu tichou píseň neustálou. A zdvihne-li kdo z písku jeho vábení, stane se tou nejtěžší věcí na světě mu odolat“. Rybáři říkají, že víra v dobrý úlovek má ohromnou sílu. Ovšem záleží, co je pro vás dobré. Pro dospělé posluchače nebo pro děti od 12 let v doprovodu rodičů. Délka 60 minut.

Divoký

Inscenace několika krátkých příběhů, jež spojuje jedno téma. Příběhy z krajiny lesů nevědomí, odkud se dívají divoké oči. „… Kdo je včas nepozná, toho jednou překvapí jejich hloubka a může ztratit dech. Do konce svých dnů. Od věků je tu však i jiná možnost. Vstoupit do lesa a sejít z širokých cest s očima dokořán“. Pro dospělé posluchače nebo pro děti od 12 let v doprovodu rodičů. Délka 80 minut.

Chaloupka v lese

Krásná pohádka s hlubokými kořeny v příbězích divokých jako LES. Příběh děsivý i laskavý, plný touhy, zrady, strachu i odpuštění. Příběh inspirovaný několika verzemi známé pohádky. (Oba schoulení u kmene pod větvemi)
"Vylez na ten strom, bratříčku, a rozhlédni se, zdali ve tmě nějaké světlo uvidíš."
"Sám? Nehnu se od tebe, nehnu se!"
"Nikam ti nezmizím, počkám tu dole. Přísahám."

(Jan se pevněji přitiskne k sestře, stulený, svírá dlaně v pěst, drží se sukně. I tak je to nejstatečnější muž, kterého Maruška zná) Pro dospělé posluchače nebo pro děti od 12 let v doprovodu rodičů. Délka 60 minut.

Jalovec

Inscenace velmi krásného, velmi starého a velmi děsivého příběhu. Příběhu o lítosti, krutosti, hluboké lásce, nenávisti, přetěžkém tajemství, příběhu o několika proměnách a o mocné bráně mezi světy. Pro dospělé posluchače nebo pro děti od 12 let v doprovodu rodičů. Délka 60 minut.

Sedm synů

Inscenace příběhu jednoho otce a jeho synů. Kdo vykoná velké věci? Kdopak projeví odhodlání, statečnost, vytrvalost, rozhodnost? Kdo bude oceněn? Dostanou všichni stejně? Je to příběh o zásluhách, o síle písně návratu, o spravedlnosti, o výjimečnosti a o tom, že každý máme své kouzlo. Pro dospělé i děti od 7 let. Délka 50 minut.

O statečné babičce Jarušce

Skutečný příběh z roku 1945. Jedna šestnáctiletá slečna udělala něco, nad čím rozumní lidé musí kroutit hlavou. Udělala to však z lásky a tento fakt vrhá na její čin zvláštní světlo. Můžeme se ptát, co je to odvaha, statečnost, strach, zodpovědnost, ... otevírají se vrátka do našich životních událostí a vzpomínek a provokují ke sdílení vlastních, možná nikdy nevyřčených zkušeností a zážitků. Inscenace je určena divákům od 12 let, dospělým i dědům a babičkám. Délka 50 minut.

Děda Jožka a jiné příběhy

Inscenace vyloženě pro smíšené publikum dětí a rodičů, nejlépe obou. Obsah i vypravěč přímo provokují k uvažování nad tématy jako touha po dobrodružství, touha vyzkoušet, sáhnout si, štěstí ve smyslu "klika", riziko a nebezpečí v životě dětí i dospělých. Jde o 7 krátkých příběhů, mezi nimiž vypravěč vytváří prostor pro reakce diváků. Ti mají příležitost se smát, ale i přemýšlet, reflektovat vlastní životní situace a zážitky. Délka 80 minut.

bludištěM

... je autorská divadelní inscenace výsledků badatelských výprav do hlubin našich mužských bludišť.

Jde o divadelní projekt spojující improvizaci a řemeslo vypravěčů na jednom jevišti, který jsme pro divadelní jeviště připravili společně s panem Tomášem Jirečkem, mistrem divadelní improvizace a básníkem Slam Poetry.

Více o tomto projektu najdete na www.bludistem.cz

 

Kontakt

MgA. Martin Hak 774 331 754 martin.hak@seznam.cz